Návrhy zahrad - proč je chtít?
Zahrada je dnes chápána jako nedílná součást životního prostoru každého člověka, který se rozhodl žít ve svém
vlastním domě a tak by jí měla být od počátku koupi pozemku věnována náležitá pozornost. Ptáte se proč?
Tak třeba proto, že zahradu celý rok vizuálně vnímáme a velmi často v ní pobýváme, nebo proto že zahrada stárne spolu s námi a je odrazem naší péče a životního postoje. Také proto, že i v zahradě by se mělo dobře „bydlet“, že by měla dobře fungovat a ještě navíc "se líbit" - že by tedyb neměla být jenom o zeleni.
Projekt rodinné zahrady obsahuje po dokončení tyto části:
-
Studie
-
Půdorysná studie zahrady v měřítku (i více variant)
-
Perokresby nejzajímavějších prostor
-
Vizualizace (lze zachytit cokoli)
-
Studie osvětlení
-
Studie drobných zahradních staveb – pergoly, altány, sklady, …
-
Studie herní prvků
-
Projektová dokumentace
-
Průvodní a technická zpráva
-
Osazovací plán zeleně
-
Soupis rostlin, výkaz výměr
-
Projekt závlahového systému
-
Projekty drobných staveb
-
Cenové nabídky na realizaci od více osvědčených firem
Půdorysná studie zahrady
Studie zahrady je zahradně - architektonickým podkladem v měřítku (nejčastěji 1:100), který řeší základní funkce zahrady, její tvar, rozmístění a propojení. Dává konkrétní myšlenky, využití a podobu, aniž by jmenovitě řešila její osázení. Jedná se o celkové kompoziční řešení, vyhovující všem provozně-funkčním vztahům, které neřeší detaily. Inspiruje se samotnou stavbou domu a aplikuje do sebe exteriérovou tvář této stavby, odráží v sobě investora (jeho přání a požadavky). Především ale investorovi šetří čas i finance tím, že již od první fáze stavby domu tuší, kde budou zpevněné plochy a stavby a jaké na ně budou technologické požadavky. Studie je připravována „na míru“ pro každého investora, neboť každý člověk je jiný, má odlišné názory a rozdílný životní styl. Podle diametrálně odlišných pohledů na zahradu se rodí zajímavé a originální návrhy zahrad, které svou „výbavou“ a vzhledem svým majitelům plně vyhovují a mají neopakovatelného genia loci.
Svůj přínos má studie zahrady i pro jednání s úřady, kdy se do jedné žádosti najednou zahrnou ideálně všechny řešené stavební objekty na pozemku.
Studie zahrady může být zpracována v mnoha různých variantách, které mají svou odlišnou tvář i styl, konečný výběr je ale ponechán na investorovi (architekt i s tímto samozřejmě pomáhá).
Osazovací plán
Osazovací plán vychází ze studie a je jádrem celého řešení osázení zahrady rostlinami. Jednotlivé záhony, které nám vyspecifikovala studie, jsou rozpitvány do poslední rostlinky, a to až na úroveň kultivarů. Osazovací plán je opět částečným odrazem investora - má-li nějaké oblíbené rostliny, měly by se tyto druhy v zahradě rozhodně objevit, umožňují-li to přírodní podmínky.
Architektovu volbu kombinace rostlin ovlivňuje mnoho faktorů a záměrů. Jedná se např. o kombinace barevnosti, rychlosti růstu, doby květu, proměnlivosti, habitu, o práci s tvarem rostlin, s jejich vůní, chutí, stálezeleností apod.
Ruku v ruce s osazovacím plánem jde i technické řešení zahrady, kdy jsou rozklíčovány neživé materiály a stavební prvky, závlahový systém, osvětlení, zapojeno je případně i umění ve svém nejrůznějším projevu a další žádané prvky.